Simon Harris felsőoktatásért és innovációért felelős miniszter lehet a lemondását tegnap bejelentő Leo Varadkar utódja ír miniszterelnökként, azaz taoiseachként. A Fine Gael párt vezetését is átadó Varadkar tegnap jelentette be váratlan távozását - írja a BBC. A legnagyobb ellenzéki párt, amely a felmérések szerint a következő kormányt alakíthatja majd, viszont választás kiírását követeli.
Leo Varadkar ír miniszterelnök értékelése szerint "két nyaklevest" kapott kormánya a szavazóktól, miután döntő többségük elutasította azt az alkotmánymódosító javaslatot, amely megváltoztatta volna az ír alkotmány azon szakaszait, amelyek a nők háztartásban betöltött szerepéről és a család fogalmáról szólnak. Legtöbben a referendum siettetését, a javaslatok pontatlanságát és a támogatók erőtlen kampányát okolják a soha nem látott arányú "nem" szavazatért.
A Sinn Féin nacionalista párt minden idők legjobb helyi választási eredményét érte el szombaton Észak-Írországban, azon a versenyen, amelyet széles körben a régió Brexit utáni politikai patthelyzetéről szavaztak – Írja a Financial Times.
Részt vesz a brit uralkodó jövő heti koronázásán az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő legnagyobb katolikus párt, a Sinn Féin alelnöke, Michelle O'Neill.
Új választásokat kell tartani Észak-Írországban, mivel a májusi törvényhozási választások óta nem alakult meg a felekezetközi hatalommegosztáson alapuló új belfasti kormány.
Észak-Írországban most először több a katolikus, mint a protestáns - derült ki a csütörtöki népszámlálási eredményekből. Ez a történelmi jelentőségű változás egyesek szerint hozzájárulhat ahhoz, hogy a régió támogassa a Nagy-Britanniától való elszakadást és az egyesült Írország megvalósulását - számolt be a Reuters.
Írország legnagyobb ellenzéki pártja, az Ír-sziget újraegyesítéséért küzdő baloldali Sinn Féin bejelentette, jövő kedden bizalmatlansági indítványt nyújt be az ír kormány ellen, miután az a hét elején elvesztette többségét a parlamentben – írja a Reuters.
A május 5-én lezajlott brit helyhatósági, azon belül északír parlamenti választásokon földrengésszerű változások indultak el: Észak-Írország történetében először győzött ír katolikus párt, ráadásul az Ír-sziget újragegyesítéséért küzdő Sinn Féin, amely rögtön be is jelentette, népszavazást kezdeményezne Írország és Észak-Írország egyesüléséről. A 90 tagú északír parlamentben, a Stormontban a Sinn Féin 27 helyet szerzett, míg fő ellenfele, az Egyesült Királyság egységét féltő, a brit protestánsokat képviselő Demokratikus Unionista Pártnak (DUP) 25 hellyel kell megelégednie. A választási eredmény újra felmelegítette az úgynevezett északír protokoll kérdését, amely az EU és Nagy-Britannia közötti 2019-es megegyezést tartalmazza, lényege pedig, hogy egységes vámövezetnek tartja meg az Ír-szigetet, a vámhatárt pedig az Ír-tengerre teszi. Ez azonban az északír protestánsok számára elfogadhatatlan, mivel ebben az Ír-sziget újraegyesítésének első lépését látják, London pedig az ő pozíciójukat támogatva lehet, hogy egyoldalúan felrúgná a nagy nehezen kialkudott egyezséget. A helyzet nemcsak Észak-Írország békéjét fenyegeti, hanem újabb front nyílhat az Egyesült Királyság és az Európai Unió Brexit miatti többéves küzdelmében is.
Az észak-írországi brit fennhatóság ellen és az ír sziget újraegyesítéséért küzdő katolikus Sinn Féin párté lesz a legnagyobb létszámú frakció a belfasti parlamentben, a Stormontban a csütörtökön tartott választások szombat este ismertté vált végleges eredménye alapján.
Helyhatósági és helyi parlamenti választásokat tartanak csütörtökön az Egyesült Királyságban.
Május 5-én parlamenti választások lesznek a Nagy-Britannia részét képező Észak-Írországban. A választások sorsdöntőek lehetnek az Ír-szigetre nézve, ugyanis először győzhet ír katolikus párt, az Írországban is előretörőben lévő Sinn Féin. A legnagyobb protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) ezzel elveszítheti vezető szerepét, ezért igyekszik a választásokat az úgynevezett északír protokoll elleni népszavazássá átkeretezni. A protokoll miatt továbbra is feszültség van az Európai Unió és az Egyesült Királyság között: az Európai Bizottság alelnöke és a brit külügyminiszter legközelebb január 24-én találkoznak, hogy megpróbáljanak közelebb jutni a megegyezéshez. Ha májusban valóban a Sinn Féin győzne, majd 2025-ben Írországban is kormányra kerülne, az egyesek szerint elvezethetne Észak-Írország Nagy-Britanniából való kiszakadásához és az Ír-sziget újraegyesítéséhez.
Észak-Írország legnagyobb nacionalista pártja, a Sinn Fein vezetője felszólította az ír kormányt, hogy kezdje meg az előkészületeket az ír egyesülésre - írja a Reuters. Az "egykori IRA egykori politikai szárnya" nem sokkal azután tette ezt a nyilatkozatot, miután az ír miniszterelnök az egyesülés növekvő valószínűségéről beszélt.
Egyre súlyosabb az eszkaláció.
További erős növekedés várható.
Kivizsgálják a véleményes eseményeket.
Nagy István agrárminiszter a Portfolio Checklist vendége volt.
Hegedüs Éva Gránit-vezér a Portfolio Business podcast vendége volt.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.